Sterowanie ogrzewaniem

Sterowanie ogrzewaniem, regulator pokojowy Golub-Dobrzyń

Sterowanie ogrzewaniem, regulator pokojowy Golub-Dobrzyń

Sterowanie ogrzewaniem, regulator pokojowy Golub-Dobrzyń


Współczesne instalacje centralnego ogrzewania, dają duże możliwości sterowania ogrzewaniem. Sterowniki, które są wbudowane w kocioł, umożliwiają:

  • sterowanie kotłem
  • sterowanie pompkami CO i CWU
  • sterowanie pompkami od ogrzewania podłogowego
  • sterowanie pompką cyrkulacyją

Standardem we współczesnych instalacjach, jest sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu. W rozdzielaczu instalujemy elektrozawory, które są sterowane z termostatu pokojowego. W regulatorze pokojowym ustawiamy temperaturę dzienną i temperaturę nocną. Urządzenie samo pilnuje temperatury rzeczywistej i stara się osiągnąć temperaturę zadaną. W nocy przyjemniej się śpi, kiedy w pomieszczeniu jest chłodniej. Wieczorem, nie musimy podchodzić do grzejnika w każdym pokoju i ręcznie nastawiać temperatury, tylko regulator zrobi to za nas. Elementem wykonawczym, który otwiera i zamyka zawór jest elektrozawór zainstalowany w rozdzielaczu.

Problem ze sterowaniem pojawia się kiedy w danym pomieszczeniu posiadamy kilka obwodów ogrzewania. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy w łazience posiadamy ogrzewanie podłogowe i drabinkę grzejnikową . Jak wysterować te urządzenia, aby wszystko działało w automacie. Takie sytuację rozwiązujemy w ten sposób, że obwód ogrzewania podłogowego  jest po to aby utrzymać temperaturę zadaną, grzejnik załącza się wówczas gdy gwałtownie zmienimy nastawę temperatury. Grzejnik ma na celu pomóc podłogówce osiągną temperaturę zadaną. Ogrzewanie podłogowe posiada dużą bezwładność i aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 5 stopni potrzebuje czasami kilku godzin. Grzejnik wykona tą czynność znacznie szybciej.  Często klienci, przed wejściem do łazienki instalują przycisk, aby po jego naciśnięciu uruchomić grzejnik na 5 min, aby wysuszyć np. ręczniki.

Nowoczesne sterowniki, które są instalowane w nowoczesnych kotłach, posiadają czujnik do analizy spalin. Jest to bardzo dobre i w efekcie ekonomiczne rozwiązanie. Jeżeli mamy kocioł zimny, wówczas wentylator przy piecu działa na 100%. Kiedy kocioł osiągnie temperaturę, wentylator zmniejsza swoje obroty nawet do 10%. Takie rozwiązanie zaoszczędza nam opał, gdyż ciepło pozostaje w piecu a nie idzie w komin.

W prosty sposób oszczędzamy opał i zarazem pieniądze.

Uzupełnieniem, zainstalowanej automatyki w naszym domu, jest zdalny podgląd i nastawy parametrów kotła. Za pośrednictwem telefonu lub komputera, możemy w pełni sterować nastawami kotła i temperatury w pomieszczeniu.

Jeżeli chcecie Państwo wykonać automatyczne sterowanie ogrzewaniem zapraszamy do firmy Goltronet Dawid Kujawiński, nasz przedstawiciel przedstawi możliwości modernizacji Waszego ogrezwania.